Donanım

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

ram-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir

Masaüstü bilgisayar toplama işlemi esnasında önem verilen donanım parçalarından biri de RAM donanımıdır. RAM belleği ne kadar güçlü ise bilgisayarınızın işlem yapma hızı o kadar yükselmektedir. Peki RAM alırken nelere dikkat etmelisiniz?

RAM alırken CL değeri, bilgisayarınızdaki anakart ile uyumu ve desteği, RAM özellikleri, bilgisayarınızdaki RAM slot sayısı gibi detaylar önemle incelenmesi gerekmektedir.

RAM’lerde CL Değeri Nedir? Önemli midir?

RAM aldığınız zaman ilk karşılaşacağınız detaylardan biri de CL değeridir. CL yani Cas Latency olarak adlandırılan bu değer gecikme süresini belirtmektedir. CL değeri ne kadar yüksekse RAM o kadar yavaş demektir. Bu nedenle CL değeri düşük bir RAM tercih etmeniz daha yüksek performans almanız için oldukça önemlidir.

Anakartlar için RAM Bellek Desteğini Öğrenin

Özellikle bilgisayar toplama işine giriştiyseniz alacağınız RAM için bilgisayarınızın anakartının özelliklerini ve detaylarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak anakart markasının ve modelinin yer aldığı üretici firma internet sitesinden detaylara ve özelliklere bakabilirsiniz. RAM destek kısmından ne tür RAM donanımlarını desteklediğini görebilirsiniz.

Bu şekilde anakart donanımınızın RAM konusunda hangilerini desteklediği, maksimum kaç GB RAM takabileceğinizi hangi frekans aralıklarında çalıştırabileceğiniz gibi birçok önemli detaya haiz olursunuz. Böylece alacağınız RAM konusunda iyi bir filtreleme ve bütçenizi de işin içine katınca alacağınız RAM için fikir sahibi olabilirsiniz.

RAM Özelliklerini Öğrenin

Anakart ile uyumlu RAM donanımları filtrelediyseniz ve bir model seçtiyseniz bu sefer RAM donanımının özelliklerine de bakmayı unutmayın. Alacağınız RAM’in DDR4’mü DDR5’mi yoksa DDR3’mü olduğuna dikkat edin. Eğer anakartınız DDR4 destekliyorsa ve siz DDR5 ya da DDR3 RAM alırsanız bu konuda problem yaşarsınız. Alacağınız RAM’in frekans değerleri de önem taşımaktadır. Günümüzde halen 2666 MHz RAM’ler kullanılıyor olsa da bütçenize uygun olarak ve sistem özellikleriniz ile uyuşuyorsa minimum 3200MHz değerlere sahip bir RAM tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Frekans aralığının ve RAM tipinin yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi CL değerleri de önem taşımaktadır. CL değeri ne kadar düşükse gecikme süresinin o kadar kısa olduğunu varsayarsak 300MHz CL16 ve 3000MHz CL15 iki RAM bulduğunuzda CL15 olanı tercih etmek daha iyi bir seçim olacaktır.

RAM Frekans Hızlarında AMD vs Intel

Bilgisayarınızın anakartı Ryzen destekli anakartlardan biriyse 3200MHz bellekleri rahatlıkla kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır. Çünkü bu anakartlar 4000+ MHz frekans desteklerini rahatça sunmaktadır. Eğer Intel tabanlı anakart kullanımınız varsa bu konuda bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. H410 B460 gibi başlangıç seviyesi anakartlardan birini kullanıyorsanız RAM tercihiniz 2666MHz frekans limitli olmalıdır. Maliyeti arttırdığınızda Z490 serisi gibi bir anakart ile 3200MHz belleklerden alabilirsiniz. Peki bu yazıyı okumadan önce H410 veya B460 gibi başlangıç seviyesi anakart aldınız. Bunun yanında 3200MHz frekans belleğe sahip bir RAM aldınız. Peki ne olacak? Endişelenmenize gerek yok. Anakartınız maksimum 2666MHz frekans belleğini desteklediği için RAM donanımınız maksimum seviyede yani 2666MHz frekans belleğinde çalışacaktır. Bir zararı olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir