Nasıl Yapılır?

Oyun Oynarken Bilgisayar Donması ve Çözümü

oyun-oynarken-bilgisayar-donmasi

Bilgisayar donma sorunu için bazı çözüm yolları bulunuyor. Oyun oynarken veya normal kullanımda çeşitli nedenlere bağlı olarak bilgisayarınız donabilir. Kullanıcı ve bilgisayara bağlı olarak görülen donma sorunları, nedenlere göre de çözülecektir.

Bilgisayar Neden Donar?

Genellikle gelişigüzel uygulama, program vs. yüklemesi nedeniyle donma sorunu görülebilmektedir. Özellikle de bilgisayara uygun olmayan programlar bir süre donmaya neden olabilir. Programlar kaldırılsa da bilgisayarda bazı dosyalar kaldığı için zamanla donmalara neden olmaktadır. İndirilecek programlarla ilgili teknik destek almak önemlidir.

Bilgisayar neden donar sorusu genelde belirtilen durumlara bağlı olur. Ayrıca aynı anda birçok kişinin indirme yapması, aynı internet bağlantısında kapasiteyi aşan kullanımlar da oyun oynarken yarıda kalmasına neden olabilir.

Google Tarayıcıdan Bilgisayar Donması Çözümü

Google tarayıcıdan “Ayarlar, Gelişmiş ve Bilgisayarı Temizleme” bölümlerinden gereksiz dosyaları temizleme şeklinde işlem olmalıdır. Bilgisayarı temizleme bölümüne geldiğinizde, karşınıza zararlı yazılımları çıkaran bir buton görürsünüz. Bu kısma tıkladığınızda zararlı yazılımlar denetlenir ve bilgisayarı daha düzgün çalışır hale getirir.

BIOS Ayarları Sıfırlamak

Oyun esnasında bilgisayar donmasını engellemek için BIOS sıfırlama yapabilirsiniz. Ana karttan CMOS kaldırılarak yerine yeniden takılmalı bilgisayarım donuyor sorununu çözmelisiniz. Bu işlemi tek başınıza yapamıyorsanız bilgisi olan birinden destek alabilirsiniz. BIOS ayarları bilgisayarlarda oldukça hassas işlemler demektir.

Anti Virüs Programı Sayısını Azaltmak

Tek bilgisayarda kendi koruma programı zaten olduğu için birkaç tane virüs koruma programını yüklememeniz önerilir. Varsa da anti virüs yazılımla birlikte bilgisayarınıza yüklenen diğer eklemeleri gözden geçirmeniz önerilir. Ücretsiz indirilen anti virüs yazılımlarında bu ek programlara daha çok rastlanabilir.

Aynı Anda Çalışan Programları Kapatmak

Bilgisayarda oyun oynarken donma sorunu aynı anda birçok programın çalışmasıyla alakalı olabilir. Özellikle desteklenmeyen bilgisayarlarda çok sayıda program açmak, grafik özellikleri yüksek çözünürlük isteyen oyunlarda donma nedeni olabilir. Dolayısıyla tek program açarak oyuna devam etmek faydalı olacaktır.

Bilgisayardaki Sürücüleri Güncellemek

Bilgisayarınızda tüm sürücü ve programları kontrol ederek güncel tutmanız önerilir. Oyun oynarken güncel olmayan programlar kasma ve donmalara neden olabilecektir. Özetle driver güncellemesi yapmak bilgisayar ekranı dondu sorunu için gerekli bir işlemdir.

22 thoughts on “Oyun Oynarken Bilgisayar Donması ve Çözümü

  1. Sanırım bilgisayarımda çözemediğim bir problem vardı. Format attım ben sonrasında sürücülerimi eksiksiz kurdum. Şu anda oyunları donmadan oynayabiliyorum.

  2. Nvidia sürücüsünü kurup güzel sonuç alabilirsiniz.

  3. Sistemim iyi aslında ama bir türlü optimize edemediğim için oyunlarda donuyor.

  4. İlk fırsatta deneyeceğim sonuçları yazacağım.

  5. Ben bilgisayar oyunlarında sıkıntı çekmiyorum ama web tabanlı oyunlarda FPS oranım düşüyor. Ne yapabilirim?

  6. FPS oranını daha da arttırmak için gizli ipuçları var mıdır?

  7. Şimdi çıkan oyunları oynuyorum da yeni çıkacak oyunlar için yeni bilgisayar almam şart gibi gözüküyor.

  8. Güzel bilgiler, her oyuncunun yapması gereken işlemler. Teşekkür ederim.

  9. Donma problemini çözdüm, FPS konusunda ise donanımlarımı iyileştirmem gerek.

Comments are closed.