Nasıl Yapılır?

Masaüstü Bilgisayar Kasa Temizliği Nasıl Yapılır?

masaüstü-bilgisayar-kasa-temizligi-nasil-yapilmalidir

Dizüstü bilgisayarlar son yıllarda kullanım oranı artmış olsa da halen çok fazla sayıda iş yeri ve ev içerisinde masaüstü bilgisayar yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Masaüstü bilgisayarların kasaları dizüstü bilgisayarlara göre daha sık bir temizlik periyodu gerektirmektedir. Birçok kullanıcı masaüstü bilgisayar kasa temizliği konusunda nasıl yapıldığına dair çeşitli bilgileri araştırmaktadır. Bu yazımızda temizlik yaparken nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ve adım adım nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Masaüstü Bilgisayar Kasa Temizliği Neden Gereklidir?

Günümüzdeki bilgisayar kasalarının çoğunda en az bir noktada dışarıdaki ve içerideki hava akımının sağlanabilmesi için açıklıklar mevcuttur. Bu açıklıklar nedeniyle zamana bağlı olarak bilgisayar içerisindeki önemli bileşenler toz kaplama durumu ile karşı karşıya kalıp performans düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Örneğin kasa içerisinde yer alan fanlar, soğutucular ve giriş birimlerinin toz tutması ile masaüstü bilgisayar kasası temizliği oldukça elzem bir duruma dönüşüyor ve yapılmadığı zaman bilgisayarda ciddi yavaşlamalar söz konusu olabilmektedir. Ayrıca işlemci ve ekran kartlarına sürülen termal macunlarda zaman içerisinde kuruyarak gerekli olan soğutma işlemine faydasını yitirmektedir. Bu nedenle de termal macunlarında değiştirilmesi gerekmektedir.

Masaüstü Bilgisayar Kasa Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgisayarınızın kasasını temizlemeye karar verdiyseniz öncelikle her işinizin adım adım planlanması ve hassas davranmanız gerektiğini unutmayın. Kasa içerisindeki bileşenler maddi olarak yüksek fiyatlarda olup aynı zamanda oldukça hassas elektronik aletlerdir. Bu nedenle titizlikle çalışmak gerekmektedir. Düzeni sağlamanız masaüstü bilgisayar kasası temizliği işlemi sonrasında da yardımcınız olmaktadır. Sonuç olarak bir bütünü parçalarına ayırma işlemi gibi parçaları da bir bütüne çevirme işlemi temizlik sonrası sizin yapmanız gereken bir işlem sürecini barındırıyor içerisinde.

Masaüstü Bilgisayar Kasa Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızı temizleme işlemine başlamadan önce temizlik yapacağınız alanı oluşturmanızı tavsiye ederiz. Ardından kasanın tüm bağlantı kablolarını ayırarak kasayı tek parça halinde bilgisayardan ayırın. Kasanın vidalarını söktükten sonra yan kapakları açınız. Tüm bu işlemler yapılırken kasa vidalarını güvenilir bir kabın içinde saklamayı unutmayın. Temizlik için size lazım olacak malzemeler ise tornavida kompresör, ince kıllı fırça, elektrikli süpürge şeklindedir. Kasanızın yan kapaklarını açtıktan sonra kasanızın yapısına göre sırasıyla işlemci, ekran kartı, fanlar ve soğutucu sistemler üzerinde tek tek sökümleri gerçekleştirebilir. Tozlu bölgeleri elektrikli süpürge yardımıyla en düşük kuvvette yavaşça tozu çekerek başlayabilirsiniz. Eğer çok fazla toz tutma durumu söz konusuysa kompresörden yararlanabilirsiniz. Lakin dikkat edilmesi gereken nokta, kompresör basınçlı hava uyguladığı için etrafa çok fazla toz dağılacaktır. Bu tür işlemleri evin balkonunda yapılması tavsiye edilmektedir.

Toz temizleme işlemi sonrasında gerekli yerlere termal macunlar sürülerek termal macun yenilenmesi yapılmalıdır. Tüm bu temizleme işlemlerinden sonra tekrardan monte işlemine başlayabilir ve kasanızı toplayabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kasa temizliği işlemi sonrasında bilgisayarınızın diğer çevre birimleri (klavye, Mouse, monitör) gibi aygıtlarını bir ıslak mendil ve kullanılmayan penye tişörtlerle kurutma işlemi yapılarak temizlik tamamlanabilir.

One thought on “Masaüstü Bilgisayar Kasa Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir