Nasıl Yapılır?

Hafıza Kartında Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

hafıza-kartindan-silinen-veriler-nasil-kurtarilir

Telefonlar, bilgisayarlar veya fotoğraf makinesi gibi birçok cihazlarda verileri saklamak için dahili edilebilen hafıza kartları, SD kart kullanılmaktadır. Kimi zaman bu verilerin büyüklüğünden elektronik cihazlarda yavaşlama ve donma problemleri meydana gelmektedir. Kimi zamanda elektronik cihazlara bulaşan zararlı yazılımlar sonucu veri kaybı yaşanabilmektedir. Veri kayıplarını kurtarabilmek için geliştirilmiş üçüncü parti yazılımlar aracılığı ile silinen veriler kurtarılabilmektedir. Bu yazımızda SD kartınızdan silinen verilerin nasıl kurtarılabileceğini anlatacağız.

Hafıza Kartında Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

SD Kart (hafıza kartı veya harici diskleriniz) içerisinde silinen bilgileri kurtarmak için uygulanacak yöntemin veri kurtarma garantisi bulunmamaktadır. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak işlem yapılması gerekmektedir.

Veri kurtarmak için kullanacağımız programın adı Disk Drill adlı bir programdır. Program 500 MB’a kadar olan verileri kurtarırken ücretsiz sunulurken 500 MB ve üstü veriler için ücretli bir şekilde programı kullanmanız gerekmektedir.

Programı indirdikten sonra uygulamanız gereken 5 adım bulunmaktadır. Bu adımlar sırasıyla;

  • Programı butona tıklayarak indirin.
  • Çalıştırılan uygulama sonrasında gelen ekrandan kurtarmak istediğiniz kart adını seçiniz. (Kart bilgisayara bağlantılı olmalıdır.)
  • Kayıp veri taramak için işlemi başlatın
  • Kurtarılabilen dosyalar listesi gelince kurtarmak istediğiniz verileri seçin
  • Kurtarılan dosyaları farklı bir klasöre kaydedin.

Gördüğünüz gibi kolay ve beş adımlık işlem sonrasında verilerinizi kurtarabilmektesiniz. Görsel bir şekilde anlatmak gerekirse;

Programı indirip kurduktan sonra verileri kurtarmak istediğiniz hafıza kartını aracı kablo veya kart yuvasını kullanarak bilgisayara bağladıktan sonra veri kaybı yaşanan hafıza kartını seçin ve all recovery methods seçeneğini seçerek search for lost data butonuna basınız.

Bağlantıyı Kesmeyin, Programı Kapatmayın

Kayıp veri arama butonuna bastıktan sonra işlemin tamamlanabilmesi için arama süresi boyunca kart bağlantısını kesmeyin ve programı kapatmayın.

Dosyaları Seçin

Kurtarılacak verilerin arama işlemi tamamlandığında kurtarılmış olan dosya ve klasörlerin bir listesini göreceksiniz. Buradan seçim yaparak hangi verilerin kurtarılabileceğini seçebilirsiniz. Uyarıyı tekrarlamakta fayda var. 500 MB üstü verilerde programı satın almanız gerekmektedir.

Kurtardığınız Verileri Kaydedin

Kurtarılan verilerden seçtiklerinizi recover butonuna basarak yeni gelen pencerede seçeceğiniz kayıt klasörü sayesinde verileri kurtarabilirsiniz. Böylece kurtarma işlemi tamamlamış olursunuz.

Program oldukça başarılı olmasına rağmen sadece 500 MB veri için ücretsiz plan sunması büzük bir dezavantaj. Günümüzde yükselen teknoloji değerleri yüzünden dosya boyutları çok daha fazla yer kaplamaktadır. Programı ücretli bir şekilde kullanmak yerine size önerebileceğimiz bir ürün ile verilerinizi daha kolay saklayabilirsiniz.

24 thoughts on “Hafıza Kartında Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

  1. Kaç tane yazı okudum hiç biri yararlı olmadı. Bu sefer yapabildim.

  2. Hard Disk siparişi verdim. Oldukça hızlı sürede geldi. Teşekkür ederim. Bütün verilerim şu anda güvende.

  3. Yapılan işlemleri anlatım biçiminiz oldukça sade ve güzel. Teşekkür ederim.

  4. Bu yazıyı görmeden önce denemeye çalıştığım program becerememiştim ama şimdi tekrardan yazıyı okuyunca inceleyip yapabildim.

Comments are closed.