Donanım

Bilgisayarınız için Sıvı Soğutma mı Hava Soğutma mı Almalısınız?

sivi-sogutma-mi-hava-sogutma-mi

Bilgisayar toplama işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli mevzulardan biri de soğutucu tercihi olacaktır. Bütçe problemleri, estetik görünüş, kasanın yapısı gibi çeşitli nedenlerden dolayı tercihler değişirken eğer bu konuda bir sıralamanız yoksa hava soğutma mı sıvı soğutma mı tercihiniz konusunda ne yapacağınızı bilemiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hava Soğutma Tercihi

Hava soğutma, masaüstü bilgisayarlarda yoğunluklu olarak tercih edilen bir soğutma sistemidir. Bunun sebebi ise parça sayısının az olması, maliyetinin düşük olması, bozulma durumuna karşılık tek bir parçanın bozulma ihtimali gibi sebeplerden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Hava soğutma fanları içinde kullanılan malzeme, fan sayısı, büyüklüğüne göre basitten gelişmiş seviyelere doğru ilerleyen bir yelpaze de yer almaktadır. Günümüzde ideal hava soğutma sistemleri içerisinde bakır ve alüminyum malzemeden oluşturularak iyi bir sonuç alınabilmektedir. Tabii ki işlemcilerin nesli ve gücü ne kadar yükselirse hava soğutma sistemleri ise o kadar etkisiz kalmaktadır. Örneğin; işlemciniz i9 13.nesil bir işlemci ise ya da AMD Ryzen 9 7950X gibi üst düzey bir işlemci ise hava soğutma sistemleri yetersiz kalacaktır.

Hava Soğutmanın Avantajları ve Dezavantajları

Maliyeti, dayanıklılığı, güvenirliliği ve uyumluluğu nedeni ile hava soğutmanın avantajlarını sayabiliriz. Dezavantajları konusunda ise performansının sınırlı olması, görüntü açısından çok estetik bir yapıya sahip olmaması ve fan sistemi büyüdükçe kasanın içerisinde RAM, VRM soğutucularına temas etmesi, çarpması ise dezavantaj olarak sayılabilir.

Sıvı Soğutma Tercihi

Sıvı soğutmalar ise hava soğutmalara göre daha fazla parçayı içinde barındıran mekanik bir yapıya sahip olan lakin görünüş ve performans açısından çok daha başarılı olan bir soğutma sistemidir. Tabii ki parçalarının fazla olması, mekanik bir yapıya sahip olması da maliyeti arttırmaktadır. İçerisinde taban, borular, radyatör, fan, pompa gibi parçaları barındırmaktadır. Eğer bilgisayarınızda i9 13 – 14.nesil işlemci ya da Ryzen 9 7950X gibi üst düzey işlemci varsa sıvı soğutma tercihi kesinlikle birinci tercihiniz olmalıdır. Hava soğutma modelleri bu tür işlemcilerde yetersiz kalması ile bilinmektedir. Hava soğutma tercihinde bulunacakların ayrıca kasa modellerini büyük modellerden seçmesi gerekmektedir.

Hava Soğutmanın Avantajları ve Dezavantajları

Hava soğutma sistemlerinin avantajlarına baktığımız zaman yüksek performans ve görüntü olarak oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Dezavantajlarına baktığımızda ise maliyetleri hava soğutmaya göre daha yüksektir. Güvenilirlik konusu, dayanıklılık konusu ve uyum konusu da dezavantajlar arasında gösterilebilecek nedenlerdendir.

Sonuç olarak hava soğutma ya da sıvı soğutma tercihleri arasında kaldıysanız bilgisayar kasanızın büyüklüğü kullandığınız işlemcinin gücü, maliyet hesaplamanız gibi detayları göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir