Donanım

AMD Ryzen 9 7950X3D İşlemci Özellikleri

ryzen-9-7950x3d-oyun-islemcisi

İşlemci dünyasının en büyük iki aktöründen biri olan AMD çıkardığı Ryzen 7 5800X3D işlemcisinde 3D V-Cache teknolojisini ilk kez uygulamış ve çok olumlu sonuçlar, geri bildirimler almıştı. Önbellek kullanımının ön planda olduğu ve oyunlardaki muazzam performans artışı ile gözleri bir anda üstüne çeken işlemcinin bu özelliği yeni çıkan AMD Ryzen 9 7950X3D işlemcisinde de kullanıldığını görüyoruz.

En güçlü oyun işlemcisi olarak adlandırıldığı bugünlerde üst düzey performans sergileyen bu işlemci 3D V-Cache teknolojisini yüksek frekanslarla birleştirmesi ortaya leziz bir tat çıkarmış desek inanın abartı olmaz. Bu kısa bilgilerin ardından işlemciyi özellikleriyle ele aldığımız yazımıza geçelim.

3D V-Cache Teknolojisi Nedir?

AMD’ye ait olan Ryzen 9 7950 ve 7950X3D işlemcileri arasında fark edildiği gibi ekstradan 3D V-Cache teknolojisi bulunmaktadır. Bu teknoloji sayesinde iki kartın oyuncuları arasında yapılan kıyas videolarında çok fazla FPS farkının olduğunu görüyoruz. Bunun temel sebebi ise 3D yapı sayesinde işlemcinin içerisinde yer alan çok hızlı bir 64MB önbellek olmasını gösterebiliriz. Bu önbellek aradaki FPS farkının oluşmasına katkı sağlıyor. Çok yüksek hızlara ulaşan bu işlemcinin bant genişliği ise bu hızları kaldırabilecek şekilde tasarlanmış.

RDR 2 - AMD 9 Oyun Testi
Red Dead Redemption 2 Oyun Testi Ekran Görüntüsü

Gereksiz bekleme durumları ortadan kalkınca haliyle ortaya FPS değerlerinin çok yüksek olması gibi sonuçlar çıkıyor ve bu durumda oyuncular çok daha performanslı bir oyun deneyimine erişiyor. Ayrıca işlemcide yer alan Zen 4 frekanslarının da artışı eklenince bilgisayarınıza ekran kartı mı taktık acaba diye bir soru sormanız çok uzak değil.

AMD Ryzen 9 7950X3D Teknik Özellikleri

AMD tarafından açıklanan işlemcinin teknik detaylarına baktığımız zaman, soket yapısı olarak AMD AM5 / LGA 1718 kullanılmış. 16 çekirdekli yapısı varken izlek sayısı ise 32 olarak öne çıkıyor. İşlemcinin temel frekansı 4.2 GHz, eğer gerekli ayarlamalar yapılırsa Boost frekansı 5.7 GHz gibi çok yüksek değerlere kadar çıkabiliyor. İşlemci içerisinde L1, L2, L3 şeklinde toplam 3 ön bellek kullanılıyor. Sırasıyla 1, 16 ve 128MB önbellek değerlerine sahipler. İşlemci Grafik İşlem Biriminde ise AMD Radeon Graphics, 2 Çekirdek, 2200 MHz yer alıyor. İşlemcide güç tüketim değeri yani TDP 120W olduğunu görüyoruz.

 • Soket: AMD AM5/ LGA 1718
 • Çekirdek: 16
 • İzlek: 32
 • İşlemci Temel Frekansı: 4.2 GHz
 • İşlemci Boost Frekansı: 5.7 GHz
 • Toplam L3 Önbellek: 128MB
 • Toplam L2 Önbellek: 16MB
 • Toplam L1 Önbellek: 1MB
 • GPU Modeli: AMD Radeon Graphics, 2 Çekirdek, 2200 MHz
 • TDP: 120W
 • Üretim Teknolojisi: TSMC 5NM / Zen 4 Mimarisi
 • Soğutucu: Bulunmamaktadır. Sıvı soğutucu ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

2 thoughts on “AMD Ryzen 9 7950X3D İşlemci Özellikleri

 1. AMD son yıllarda gösterdiği gelişim ile dikkatleri üstüne çekmeyi başaran bir marka olmayı kesinlikle hak etti. Oyun için üretilmiş harika bir işlemci olarak gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir